Agra in njen Taj Mahal

This post is also available in: English

Ura: 5:30
Cilj: Agra
Razdalja: 340km

Na pot sva se podala zgodaj zjutraj, saj naju je cakala dolga pot po luknjastih cestah. Ker bi naj do Agre vodila avtocesta, sva pricakovala izboljsanje cestisca, vendar sva se grdo motila. Bolj kot sva se blizala Agri, slabse je bilo in po 9ih urah voznje naju je ze posteno bolela zadnjica. Na poti razen nekaj prevrnjenih tovornjakov nic posebnega, zame, ki pa neprestano oprezam za pticami (obcasno tudi za prometnimi znaki, saj imam vlogo navigatorja 😛 ) pa spet nekaj novih vrst:

  • Sarus Crane Grus antigone
  • Large Woodshrike Taphrodornis gularis
  • Indian Pond Heron Ardeola grayii
  • Purple Swamphen Porphyrio porphyrio
  • Egyptian Volture Neophron percnopterus
  • Ruddy Shelduck Tadorna ferruginea

V Agri sva se nastanila v prijetnem hotelu s cudovito stresno teraso od koder je lep razgled na Taj Mahal in bliznjo okolico. Skupaj s prijetnima in zgovornima Kanadcankama Claire in Rebecca smo si privoscili pivo ali dve in uzivali ob soncnem zahodu, ki je bil zelo prijeten in je deloval sproscujoce.

V prihodnjem dnevu smo si ogledali Taj Mahal ob soncnem zahodu iz druge strani reke Yamuna, naslednji dan pa smo navsezgodaj obiskali in si poblizje ogledali se notranjost tega mavzoleja iz belega marmorja. Vsem priporocam ogled v zgodnjih jutranjih urah (na vhodu smo bili ob 6:00), saj so kasnejse vrste nepopisne (cakanje od 2-3 ure).

Kljub kar dragi vstopnini (750 Rp) je ogled Taj-a enkratno dozivetje in si zasluzi podroben ogled ter je vreden vsake minute. V nasprotju z njim, pa je samo mesto Agra zelo umazano in kaoticno, kar je imelo tudi posledice na sam Taj. Ker je zgrajen iz belega marmorja, v okolici pa veliko prometa in industrije se je ta umazal ter pricel sivet. V izogib slednjemu so prepovedali industrijske objekte in zmanjsali promet v bliznji okolici.

Ker pa je to skoraj vse kar nama lahko Agra ponudi, ze strmiva k naslednjemu cilju: Bharatpur (kjer se bom spet lahko nagledal ptic). Na poti bova najverjetneje obiskala tudi starodavno mesto Fatehpur Sikri, ki slovi po rusevinah in ostankih, ki so starejsi od samega Taj Mahala (slednji je bil zgrajen leta 1653).

Zahvalila bi se Claire in Rebecci za prijetno druzbo in upava, da se ponovno srecamo v Goi!

[geolocation]


Posted in Ljudje, Nastanitev, Znamenitosti by with no comments yet.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja